Jak zaplanować dzień tak, żeby był udany

Jak zaplanować dzień – czytałam o tym dzisiaj na blogu Woodenglow Na początku artykułu jest mowa o definicji zarządzania czasem, czyli właściwie poruszony jest odwieczny problem z zarządzaniem czasem. Problem polegający na tym, że nie da się zarządzać czas, on i tak płynie. Jedyne, co możemy, to zarządzać SOBĄ w czasie 😉

Następnie jest mowa o tym, że dzień dzielimy pomiędzy kilka głównych segmentów czynności. Sen, działalność zarobkową (np. pracę), czas dla rodziny, czas dla siebie oraz czas „zmarnotrawiony” (na rzeczy, które nic nie wnoszą do życia). Sztuka polega na tym, żeby zachować równowagę miedzy tymi elementami. Jeśli brakuje Ci na coś czasu, czyli czegoś robisz za mało, to musisz czegoś innego robić mniej. Uporządkuj to tak, żeby była równowaga między wszystkimi segmentami Twojego życia.

Jak zaplanować dzień wieczorem

Jak zaplanować dzień – nie danego dnia, tylko dzień wcześniej wieczorem, żeby rano, kiedy wstajesz, od razu wiedzieć, co masz do zrobienia. Usiądź wieczorem i zapisz sobie co masz zrobić następnego dnia. Opieraj się w tym procesie na ustalonych wcześniej celach. W tym momencie pomijamy wyznaczanie celów. Zakładam, że masz już wyznaczone cele i na ich podstawie rozpisujesz sobie czynności do wykonania następnego dnia.

Fajną rzeczą, jaką znalazłam na Woodenglow jest opcja czytania swojego planu wieczorem. Chodzi o głośne odczytanie spisanych zadań na jutrzejszy dzień. Po pierwsze, masz na rano gotowy plan i kiedy budzisz się i wstajesz, to od razu wiesz, co masz do zrobienia. Po drugie, dzięki odczytaniu Twojego planu wieczorem możesz go lepiej zapamiętać. Możesz także utrwalić przekonanie, że będziesz pamiętał/a o tym, że masz do wykonania pewien plan.

Jak zaplanować dzień

Czuję, że to jest bardzo fajny pomysł, że takim czytaniem planu dnia na głos wieczorem możesz włożyć sobie ten plan w podświadomość. Bardziej wtedy wejdzie ten plan dnia do głowy, a nawet poleży sobie tam przez noc. Dzięki temu, kiedy obudzisz się rano, to będziesz bardziej świadomy/a, co masz DZISIAJ zrobić. Mam wrażenie, że dzięki takiemu czytaniu nie da się tak szybko o tym zapomnieć, że coś jest do zrobienia. Kiedy masz dom pełen niespodziewanych czynności do zrobienia, to między nimi będzie Ci łatwiej wcisnąć rzeczy, które siedzą Ci w głowie, niż rzeczy raz zapisane.

Jak zaplanować dzień praktycznie

Aplikacja do zarządzania czasem

Jak zapisywać plan dnia, jakich narzędzi używać, żeby zaplanować dzień. Harmonogram dnia można zapisywać w różnych miejscach, Woodenglow poleca jedną z aplikacji do robienia list do zrobienia (To Do List). Tak naprawdę jest cała masa aplikacji, gdzie możesz zapisywać harmonogram dnia. Jeśli używasz też którejś z aplikacji – napisz proszę w komentarzu, czego Ty używasz? Co jest w Twojej aplikacji fajnego, a czego Ci w niej brakuje? Ja sama stosuje różne aplikacje okresowo. Nie znalazłam jeszcze dla mnie idealnej aplikacji, chociaż nozbe jest fajne i bliskie ideałowi. Jednak trzeba do niego wchodzić, czyli włączyć komputer i otworzyć stronę nozbe, samo nie zawoła.

Staromodny kalendarz

Drugą rzeczą proponowaną przez Woodenglow jest kalendarz. Ja akurat korzystam z kalendarza. Naklejam sobie czasem naklejki emotki, które oznaczają, w jakim stopniu jestem zadowolona z realizacji swojego planu. Zadania zwykle odznaczam haczykami (tickami). Wadą kalendarza jest to, że kalendarz nas nie woła. Podczas, gdy w aplikacji możesz sobie ustawić przypomnienia i wtedy może Cię zawołać. Mój kalendarz jest zawsze otwarty. „Woła” mnie w ten sposób, że jak przechodzę koło niego, to widzę, że coś tam jeszcze jest do załatwienia.

Tablica korkowa

Trzecim narzędziem proponowanym przez Woodenglow jest tablica korkowa, którą możesz sobie powiesić w dowolnym i widocznym miejscu. W każdej chwili możesz do niej doczepić dodatkową karteczkę z zadaniem, które się pojawia w tzw. międzyczasie. Ważne zadania możesz zapisać sobie na czerwonych lub różowych, odznaczających się karteczkach. Na stałe możesz mieć przypięte do tablicy korkowej swoje główne cele oraz hasła motywacyjne. Będą one zapalały Cię do realizacji planu każdego dnia i zbliżania się do celów.

Od siebie dodam, że możesz także wykorzystać białą zmazywalną tablicę, na które na bieżąco możesz dopisywać zadania i na bieżąco je zmazywać, chociaż skreślanie podobno jest bardziej motywujące. Po zakończonym dniu możesz wszystko wytrzeć i napisać swój plan na jutro i oczywiście go przeczytać na głos.

Artykuł napisany został na podstawie Live https://youtu.be/ShFXJvjK9pE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu