W serii live’ów w ramach promocji mojej książki omawiam różne artykuły opisujące planowanie. Dzisiaj mamy temat „7 Sposobów Na Planowanie i Organizowanie” z bloga Simplicite.pl W sumie wyłoniło się ich 10!
Odniosłam wrażenie, że tego bloga prowadzi prawniczka, która pisze m.in. o narzędziach do planowania i organizowania. Zaczyna artykuł od krytyki Bullet Journal’a. Ja mam podobne zdanie o tym narzędziu: zajmuje to CZAS, żeby ten Bullet Journal w ogóle prowadzić. To są zeszyty w kropki, gdzie sobie sam malujesz kalendarz.
Bullet Journal
Jest to narzędzie na tyle elastyczne, że Ty sam decydujesz, ile przeznaczasz miejsca na dane dni. Np. jeśli w weekend nic nie planujesz, nie musisz mieć harmonogramu działania, to sobie ten weekend pomijasz i tylko wpisujesz sobie tydzień od poniedziałku do piątku.
Jeśli masz np. potrzebę śledzenia nawyków, które wprowadzasz, albo które utrwalasz, to też możesz to sobie tam włożyć. W części zakropkowanych kartek rysujesz sobie tracker nawyków. Także inne rzeczy możesz sobie zapisywać, poszczególne cele, planowanie posiłków, postanowienia, cytaty na dany tydzień itp.
Autorka artykułu zabawnie skrytykowała Bullet Journal nazywając go kolorowanką, gdzie więcej czasu marnujesz na malowanie zamiast na efektywne zarządzanie. Jednak jeśli ktoś chciałby wyrobić sobie nawyk trzymania się planu, to akurat Bullet Journal byłby dla niego dobry.
Przede wszystkim dlatego, że to narzędzie Ciebie bardzo angażuje. Jak masz taki zeszyt i sobie w nim malujesz, to masz z nim bliski związek. Codziennie w nim coś malujesz i to nie jest jak kalendarz. W kalendarzu wpisujesz coś do zrobienia, a później co z tego, że masz wpisane, jeśli nie zajrzysz do tego kalendarza. A do Bullet Journal zaglądasz, bo chcesz porysować.
papier jako sposób na planowanie
Tutaj autor mówi też o papierze. Nazywa siebie dinozaurem pod tym względem. Wszystko planuje na papierze. Idąc drogą minimalizmu, wystarcza autorce tylko zeszyt, w którym wszystko zapisuje. Ja kiedyś też tak miałam: miałam jeden zeszyt, w którym wszystko zapisywałam. Fajnie się w tym orientowałam, ale teraz już bym sobie tak nie poradziła, bo mam dużo różnych projektów w trakcie wykonywania.
Mam teraz dużo zeszytów, ale próbuję kumulować sobie niektóre rzeczy w jednym. Jeżeli mam np. codziennie zapisywać wdzięczność i sukcesy dnia i to, co mi się śniło, to robię to w jednym. Wpisuje datę i wypisuje te wszystkie wymienione zapiski pod datą w jednym zeszycie.
Listy „To Do” – „Do Zrobienia” – „Lista z Głowy”
Autorka bloga wspomina też o planerze, jako zeszyt list do zrobienia. Przypomina to metodę „Geting Things Done” czyli metodę, która wykorzystana została też w Nozbe. Pierwsza lista, to zrzucenie z głowy wszystkich spraw do załatwienia. Daje to możliwość odstresowania, kiedy nie musisz pamiętać o drobiazgach, które czasami mogą uciekać z pamięci. Takie listy często mogą mieć nawet długość 100 czynności lub więcej. Tak, tak się dzieje jeśli wpiszesz wszystko. Wyjątkiem są czynności, które możesz zrobić od razu.
Zasada 2 Minut
Według tej zasady, jeśli masz do załatwienia coś, co zajmuje mniej niż dwie minuty, to nie warto zapisywać tego na głównej liście do zrobienia. Warto to po prostu od razu zrobić i mieć to tym bardziej z głowy.
Jednokartkowy Planer
Ewentualnie, jeśli cokolwiek jest związane z terminem, to autorce wystarczy do tego jedna kartka. Osobno drukuje sobie taki jednokartkowy planer, gdzie ta jedna kartka jest na dany miesiąc. Tam wpisuje się tylko terminy spotkań, wizyt, szkoleń itp. Czyli wszystko, co ściśle wiąże się z datą wykonania, ponieważ reszta zadań znajduje się na bezterminowych listach „Do Zrobienia”.
Jedno Ważne Zadanie Na Dzień
To kolejna dobra zasada. Jeśli masz dzisiaj coś ważnego do zrobienia, to dobrze jest skupić się właśnie na tym, żeby przede wszystkim zrobić to ważne zadanie. Oczywiście 3 do 5 mniej ważnych zadań też jeszcze zmieści się do planu dnia, ale one mają niższy priorytet.

Wolne Od Serca
Zdarza się autorce artykułu, że nie zrobi tego ważnego zadania w ciągu dnia, ani nawet tych mniej ważnych. Zdarzają się tzw. lewe dni, kiedy nic się nie chce. Wtedy daje sobie prawo do odpoczynku. Czyli niekoniecznie musi planować konkretne dni jako wolne. Jak POCZUJE, że danego dnia potrzebuje wolnego, to ustanawia taki dzień wolny dyktowany odczuciem. Kieruje się wtedy własną biologią i intuicją, ponieważ ciało wie dobrze, czego potrzebuje, a serce daje o tym znać. Serce jest bardzo ważne w naszym życiu.
Wielkie Plany
Podobnie warto kierować się sercem przy planowaniu np. całego roku lub okresów wieloletnich. Zwykle plany długoterminowe robi się z użyciem umysłu, ściśle pod dyktandem naszego ego. Tymczasem autorka Simplicite.pl robi orientacyjnie ze szczyptą intuicji. Pięknie to zostało nazwane. Jest to planowanie wypływające z rozumu i serca, a właściwie z pomiędzy nich.
Mapa Marzeń
Taka mapa powinna motywować długoterminowo. Mapa Marzeń to narzędzie, które zostało przez autorkę bloga skrytykowane, jako nieużyteczne. Czytając o tym, uświadomiłam sobie to, że ja też robiłam kilka razy mapę marzeń. Potwierdziło się to, że te mapy gdzieś się odkłada i giną. Ja swoją nawet gdzieś wieszałam, ale w tym momencie nie mam pojęcia gdzie jest każda z tych map.
Autorka już po dwóch dniach zapominała o zrobionej mapie marzeń, dlatego nie poleca tego narzędzia jako skuteczna pomoc w planowaniu.
Decyzje w planowaniu
Na podstawie orientacyjnego planu można prowadzić swoje działania. Autorka zauważa, że także na bieżąco tworzy się plan przez podejmowanie decyzji. Rzeczy przychodzą i wtedy podejmuje decyzję, czy przyjmuje daną rzecz czy nie przyjmuje. To takie asertywne podejście do nadarzających się okazji.
planowanie Kim Będziesz?
Niesamowicie trafna uwaga dotyczy innego podejścia do planowania. Stanowi ono pytanie o to, nie CO chce robić w przyszłości, a KIM chce być w swojej przyszłości. Mam wrażenie, że wynika to z głębszego spojrzenia w siebie i wysłuchania swojego serca. To KIM chcesz być, to płynie z Twojego serca, a to CO chcesz robić to bardziej pragnienie Twojego ego.
Napisz poniżej, jakie Ty stosujesz sposoby na planowanie. Będę wdzięczna za każdy komentarz.
Artykuł napisany został na podstawie Live https://www.youtube.com/watch?v=rQVc2BxfmXE