Zarządzanie czasem przez emocje

Zarządzanie czasem jest ściśle powiązane z naszymi emocjami, ponieważ nasze emocje wpływają na nasze podejście do czasu i na to, jak go wykorzystujemy. Np. jeśli jesteś zmotywowany do czegoś, to znakomicie wykorzystasz swój czas do realizacji tego. Natomiast kiedy masz zamiar coś zrobić, ale nie masz do tego chęci, to będzie Ci się to rozciągało w czasie.

Paradoksalnie, jeśli nie masz chęci tego robić, a wiesz, że musisz to zrobić lub potrzebujesz to zrobić przed wyznaczonym terminem, to dużo korzystniej byłoby szybko to zrobić i mieć do z głowy. Nie jest to jednak takie proste, ze względu na nasze emocjonalne podejście do różnych zadań, a tym samym do czasu, w którym te zadania realizujemy.

Motywacja i strach

Kluczem w sytuacji braku motywacji do dobrego wykorzystania czasu i dobrej realizacji planu może być praca z emocjami. Emocje, które wpływają na to, że powstrzymujesz się od realizacji planu to najczęściej strach, a raczej nieracjonalny lęk. Od zabrania się do potrzebnej pracy, odciąga nas zarówno obawa porażki, jak i lęk przed sukcesem. Tak, sukces także może wiązać się z pewnymi konsekwencjami, których podświadomie chcemy unikać. Znasz przykłady takich konsekwencji? Napisz o tym w komentarzu.

Niepewność

Kiedy odczuwamy niepewność co do ewentualnych rezultatów działania, dopada nas prokrastynacja. Jeśli odłożymy coś na później, to prawdopodobnie w najbliższym czasie nic się nie zmieni w naszym życiu, więc nie będziemy musieli przystosowywać się do żadnej zmiany. To takie łatwe. Dlatego łatwiej jest nam zająć się czymś zupełnie niepotrzebnym, co nie wymaga wysiłku i daje natychmiastową przyjemność w takim spędzaniu czasu. Niestety, traci się ten czas bezpowrotnie.

Jak zmienic swoje zycie

Priorytety

Zdecydowanie lepiej będziesz organizował się w czasie, kiedy poukładasz i przypomnisz sobie swoje priorytety. Czasami zapominamy, co jest dla nas ważne i wtedy dopiero z perspektywy czasu widzimy, że przeszły czas straciliśmy na rzeczy nieważne. I tutaj warto byłoby pobudzić swoje emocje w taki sposób, żeby powodowały one dobremu wykorzystaniu czasu, który masz. Niech Twoje priorytety wzbudzają w Tobie silne emocje, abyś mógł bardziej świadomie spędzać każdy swój dzień zgodnie z nimi.

Stres

Na drugim końcu takich emocji motywujących do dobrej organizacji czasu jest stres, który działa bardzo negatywnie, jeśli jest go zbyt dużo. Stres nie pozwala się skupić na tym, co naprawdę ważne. Zaburza także pracę mózgu i racjonalne myślenie. Dlatego pod wpływem stresu jesteśmy skłonni marnować swój czas na odwracanie uwagi od tego stresu. W takich sytuacjach ważne jest, aby zająć się swoim stanem emocjonalnym i zredukować stres, aby efektywnie zarządzać czasem.

Pozytywne nastawienie

Kiedy będziesz pozytywnie nastawiony i optymistycznie spojrzysz na przyszłe efekty swoich działań, będziesz bardziej skłonny do koncentrowania się na pozytywnych aspektach Twojej pracy i dostrzegania potencjału w zadaniach, które wykonujesz. To pozwoli Ci lepiej wykorzystywać swój czas i podejmować bardziej produktywne działania.

Satysfakcja

Satysfakcja z wykonywanych zadań sprawia nam przyjemność. Na pewno jesteś bardziej skłonny podejmować działania i poświęcać im swój czas, jeśli oczekujesz, że dadzą Ci one satysfakcję. Zarządzanie czasem przez emocje polega na rozpoznaniu swojego zadowolenia, radości i satysfakcji, które mogą pomóc w utrzymaniu motywacji i konsekwencji.

Aby poczucie satysfakcji przyszło do Ciebie szybciej, rozbij swoje zadania na jak najmniejsze części. Zrób listę tych drobnych zadań i obserwuj, jak stopniowo realizujesz swój plan krok po kroku. Każdy wykonany krok dorzuca cegiełkę zadowolenia dla Twojego zestawu odczuć w związku z Twoim czasem.

Pamiętaj, że każda emocja ma swoje miejsce i czas. Ważne jest, aby być świadomym swojego stanu emocjonalnego i umieć radzić sobie z trudnymi emocjami, takimi jak stres, niepokój lub niechęć do pracy. Warto także włączyć w codzienny plan czas na odpoczynek i relaks, aby zachować równowagę emocjonalną i efektywnie zarządzać czasem.

Zarządzanie czasem przez emocje

Zarządzanie czasem przez emocje

Podsumowując, nasze emocje są kluczowe dla skutecznego zarządzania czasem. Ważne jest, aby będąc świadomym swoich emocji, umieć radzić sobie z nimi i wykorzystywać je dla lepszej organizacji swoich działań w Twoim osobistym czasie, który masz do swojej dyspozycji.

Jaki masz pomysł na najbliższy czas co do Twoich emocji i ich wpływu na Twój czas? Nad jaką emocją czy uczuciem zamierzasz popracować, aby lepiej organizować się w czasie? Chętnie przeczytam Twój komentarz i chętnie się do niego odniosę. Poza tym będę wdzięczna za każde info od Ciebie. Dziękuję.

Jedna myśl w temacie “Zarządzanie czasem przez emocje”

  1. Сервис мега на первый взгляд очень легкий и понятный, имеет базовый дизайн. Но вероятно, это и к лучшему. Ведь присутствие разных функций лишь усложняет процесс взаимодействия ресурса с конечным клиентом. Для того, чтобы совершать покупки нужно перейти по ссылке https://xn--mg-8ma3631a.com, зарегистрировать аккаунт и пополнить счет. А дальше легкий процесс поиска нужных услуг и в одно мгновение в шаговой доступности ты заберешь свой заветный клад который откроет путь в мир фантазий и безмятежности. Регестрируйся на MEGA.

    мега

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu