Jak pogodzić różne obszary życia

Różne obszary życia człowieka można porównać do różnych układów naczyniowych organizmu. Ostatnio jest moda na leczenie holistyczne. Lekarz nie patrzy wtedy na poszczególną jednostkę chorobową, żeby ją wyeliminować. Dawne leczenie polegają na zlikwidowaniu objawów choroby. Nikt nie szukał przyczyny choroby, która mogła znajdować się w innym miejscu organizmu. Dzięki temu za jakiś czas można było ponownie leczyć tę samą chorobę i ponownie na tym zarabiać.

W związku z globalnym rozwojem duchowym i docenianiu innych wartości niż pieniądze, to podejście się zmienia. Nowoczesny lekarz ma na celu znalezienie przyczyn choroby i uleczenie go, aby pozostawał zdrowy. Aby zdrowie człowieka było pełne, należy leczyć go całościowo, a nie tylko w jednym miejscu. Holistyczne spojrzenie na człowieka daje zatem możliwość nie tylko likwidacji bieżących objawów choroby. Holistyczne widzenie człowieka daje możliwość wyeliminowania ogólnych przyczyn powstawania choroby.

Analogicznie można spojrzeć na życie człowieka i różne obszary życia. Jeśli w jednym miejscu coś nam w życiu nie wychodzi, to niekoniecznie trzeba ten obszar życia naprawiać w jego obrębie. W życiu najważniejsza jest harmonia pomiędzy różnymi jego aspektami. Różne części naszego życia wpływają na siebie wzajemnie. Najlepiej widać to w analizie koła życia. Napisze o tym wkrótce na moim blogu.

Jak pogodzić różne obszary życia

W tym artykule chcę odpowiedzieć na pytanie, jak pogodzić różne obszary życia. Problem polega na tym, że zwykle zajmujemy się najbardziej palącym problemem w życiu. Bywa też, że ten najbardziej zaniedbany obszar może być palącym problemem dopiero w przyszłości. Im dłużej odkładamy jego naprawę, tym trudniej będzie go naprawić w krótkim czasie.

Warto się zastanowić nad tym, czy są w naszym życiu takie obszary, których unikamy. Czy są też w naszym życiu obszary, w których robimy za dużo? Pomyśl o tym przez chwilę. Jak to wygląda u Ciebie?

Równowaga w różnych obszarach życia

Aby życie mogło być harmonijne i zrównoważone, należy rozkładać swoje siły równo między różne obszary życia. Dlatego trzeba znaleźć czas na analizę swoich dni, tygodni i miesięcy. Najlepiej służy do tego technika „koła życia”. Możesz też wypisać różne obszary Twojego życia i ocenić Twoje zadowolenie w tych obszarach.

Starannie przemyśl, co jest Twoim priorytetem w każdym z tych obszarów. Następnie wprowadź w życie odpowiednie zmiany. W planie Twojego dnia powinny się znaleźć zadania z różnych aspektów Twojego życia. Będziesz wtedy świadomie rozwijał się w każdym z nich. Twój rozwój i Twoje postępy będą zrównoważone. Pomocna jest przy tym zasada pięciu zwycięstw, o której wkrótce napiszę na moim blogu. Zapisz się na mój newsletter, aby otrzymać powiadomienie o tym wpisie.

Różne obszary życia – planowanie

Dobrym pomysłem jest układanie swojego planu w taki sposób, aby zawierał zadania z różnych obszarów życia. Możesz je oznaczać w kalendarzu różnymi kolorami. Dzięki temu masz większą kontrolę nad równomiernym rozłożeniem wysiłków w różnych dziedzinach Twojego życia.

Najpierw sporządź plan działania dla każdego aspektu życia osobno, a następnie umieść w Twoim planerze poszczególne zadania. Dopilnuj, żeby w Twoim planie znajdowało się jak najwięcej różnorodnych zadań, tzn. dotyczących różnych aspektów Twojego życia. Dzięki temu poczujesz, że żyjesz pełniej i realizujesz się w różnych dziedzinach.

Kolorowe życie

Różne obszary życia

Wspomniałam już o wykorzystaniu kolorów w swoim kalendarzu. Różnych obszary życia mogą mieć u Ciebie różne kolory. Bardziej jaskrawe kolory możesz użyć do dziedzin, w których potrzebujesz większego zadowolenia, np. rodzina, relacje, praca, finanse, czytanie. Bardziej stonowane kolory możesz użyć do niezbędnych czynności, jak pranie, gotowanie, praca. Te przykłady będą inne dla każdego z nas. Im więcej jest obszarów, na których chcesz się skupić, tym bardziej kolorowy będzie Twój kalendarz.

Różne obszary życia – kontrola

Kiedy dobrze zaplanujesz sobie różne obszary życia, to będziesz w nich harmonijnie się realizować. O tym, jak zrealizować swoje cele i plany napisała Sienna Robinet w książce „Zmiana Twojego Życia w 7 Dni”. Możesz pobrać duży fragment tej książki w prezencie. Wejdź w link po udostępnieniu go na facebook. Dzięki temu będą mogli go zobaczyć również Twoi znajomi.

Wprowadź u siebie nawyk raportowania sobie realizacji Twojego planu w różnych obszarach życia po każdym tygodniu. Sprawdź, co udało się zrobić, czego się nie udało i dlaczego. Zobacz, jak rozkłada się realizacja planu w każdym z ważnych obszarów Twojego życia. Świadomość ewentualnych błędów lub braku realizacji planu daje Ci możliwość poprawienia sytuacji w następnym tygodniu.

Aplikacje do planowania różnych dziedzin życia

Do utrzymania równowagi działań pomiędzy różnymi obszarami Twojego życia pomocne bywają aplikacje na telefon/tablet. Sama korzystam z Nozbe, gdzie można zaplanować dosłownie wszystko. Jednak istnieją też specjalistyczne aplikacje, które pomogą Ci zaplanować posiłki, ćwiczenia fizyczne, sen, dietę, czas spędzony w mediach społecznościowych i wiele innych.
Napisz w komentarzu, z jakich aplikacji korzystasz i co się w nich najbardziej podoba. Będę wdzięczna za każdy komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu