Nowe Nawyki w Zarządzaniu Czasem Zacznij Teraz!

Tym razem omawiałam artykuł z bloga Agnieszki Jarzębowskiej. Zarządzanie czasem – od czego zacząć? U Agnieszki Jarzębowskiej przeczytałam to, co też powtarza się u Pani Swojego Czasu: Chcesz mieć bardziej zorganizowany czas, bo chcesz mieć więcej czasu, ale warto jest wiedzieć właściwie „PO CO?”. Nie chodzi o to, żeby tylko zarządzać czasem albo żeby gdzieś zaoszczędzić czas, żeby go zmarnować w innym miejscu. Nie robi się też po to zarządzania, żeby wszystko na raz zrobić. Chodzi o to, żeby zdecydować CO się chce robić. W jakim celu Ty chcesz uporządkować swoje działania?

Po Co Wprowadzać Nowe Nawyki
w Zarządzaniu Czasem

Podstawą dla Agnieszki Jarzębowskiej jest zatem pytanie: PO CO bardziej, a nie JAK chce się zorganizować. O tym JAK też Agnieszka napisała. Powiem od siebie, że jeśli masz taką sytuację, że nie ma prądu i nie możesz nic zrobić, co zwykle robisz; jeśli jest taki kompletny paraliż, wtedy możesz powiedzieć, że MASZ CZAS. Co wtedy robisz? Napisz w komentarzu, proszę. Co robisz w sytuacji, kiedy nie masz prądu i nie możesz robić tego, co byś zwykle robił, gdyby prąd był.

Po Co Ci Nowe Nawyki?

Jeżeli masz cel, żeby zyskać czas, to musisz wiedzieć, na co Ci go brakuje. Co konkretnie chcesz robić w tym czasie, który zaoszczędzisz dzięki lepszej organizacji czasu. Agnieszka proponuje, żeby zawsze pytać siebie nie o to, co jest do zrobienia, ale o to, czego chce.
Na podstawie tego pytania: „Czego chcesz?” możesz przyjrzeć się swojemu życiu. Możesz zobaczyć, jak ono wygląda i co jest w nim dla Ciebie ok. Jeśli ujrzysz tam rzeczy, które nie są według Ciebie ok, to możesz zdecydować o zmianie. Skupisz się wtedy na tym, co jest do zmiany.

Patrząc na tę swoją organizację i spędzanie czasu, możesz spojrzeć pod kątem różnych dziedzin życia. Może to przypominać technikę „koło życia”. W każdym aspekcie życia możesz odnotować, co robisz ok, a co chcesz zmienić. Co Ci przychodzi jako pierwsze do głowy, kiedy patrzysz na swój dzień? Co u Ciebie jest ok, a co jest jako pierwsze do zmiany? Podziel się tym w komentarzu. Dziękuję.

Zmiana Starych Nawyków Na Nowe Nawyki

Jak już tak spojrzysz na swój czas z perspektywy, możesz z łatwością zdecydować o zmianie. Jednak trudniejsze od wprowadzenia nowych elementów jest rezygnacja ze starych nawyków. Jesteś do nich tak bardzo przyzwyczajony, że robisz je automatycznie. Patrząc świadomie na ten aspekt zarządzania czasem, możesz zdecydować, co eliminujesz. Pamiętaj przy tym, że chcesz mieć czas na coś innego. Na coś, co jest Twoim celem. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze pytanie czego chcesz. Po co chcesz się zorganizować? Żeby mieć czas na CO?

Planowanie Nowych Nawyków

Przeważnie ludziom nie brakuje czasu na pracę, ale na czas dla rodziny, na zajęcie się sobą. Nawet brakuje im czasu na zaplanowanie swojego dnia. Okazuje się, że to bardzo ważne, żeby mieć chwilę na planowanie. Żeby usiąść i ustalić, co świadomie chcesz robić.
Jak zdecydujesz już, co chcesz wyeliminować, to dobrze jest rozpisać CO będziesz robić i KIEDY. Podobnie Bartek Popiel proponuje zapisać takie postanowienie konkretnie. Czyli nie „od jutra zaczynam ćwiczyć”. Tylko: „jutro rano np. o 8:00 czy „jak się obudzę”, zrobię 10 pompek albo 40 przysiadów”. To ma być dokładnie określone i sprecyzowane, co do miejsca, czasu i konkretnej czynności. Kiedy przychodzi ten czas, kiedy mas to zrobić, to nie musisz się nad niczym zastanawiać, po prostu to robisz, bo wiesz, co masz robić.

Agnieszka wprowadzając nową czynność robi sobie na tablicy zapis dat, kiedy ma to być zrobione. Jak jest zrobione, wtedy skreśla datę. Jest to oznaczenie, że jest sukces, jest postęp, bo coś zostało skreślone. Oprócz tego wyznacza sobie nagrody.
Również Mirek Burnejko dzieli swoje cele na trzy poziomy i po każdym osiągniętym poziomie daje sobie nagrodę. Te nagrody są coraz większe na kolejnych poziomach. Jak wiadomo, skutecznie osiąga swoje cele.

Nowe Nawyki To Nowy Ty i Nowe Życie

Po pewnym czasie takiego postępowania i wprowadzania nowych nawyków, zauważysz w sobie zmianę. To nie będzie tylko zmiana zachowania, cały się zmienisz i będziesz inną osobą. Tak się zmienia życie.
www.AgnieszkaJarzebowska.pl taki jest adres bloga, z którego dzisiaj korzystałam. Mój blog to www.odnalezionaWczasie.pl U mnie możesz zapisać się na bezpłatne konsultacje, a u Agnieszki możesz pobrać 10 Sekretów Skutecznego Planowania. Ja też sobie je pobrałam i również omawiany artykuł bardzo mi się podobał.

Zapraszam do komentowania!
Dziękuję, cieszy mnie każdy komentarz.

Artykuł napisany został na podstawie Live https://www.youtube.com/watch?v=iLIErScsnIk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu