Porządki domowe – najlepszy sposób

Jako zwolenniczka małych kroków również porządki domowe robię małymi krokami. Uważam, że przeznaczenie np. całej soboty na porządki domowe w całym domu po pierwsze zabiera nam cały dzień, po drugie może być nużące i męczące. Tymczasem można to zrobić porządnie, ale po kawałku.

Porządki robione po kawałku ani Cię nie zmęczą, ani nie sprawią, że mieszkanie będzie nagle posprzątane. Jednak ta metoda pozwoli Ci wyrobić nawyk mimowolnego automatycznego sprzątania każdego dnia po kawałku, co z czasem może przynieść „nieustający” porządek.

Porządki domowe
Porządki domowe

Dlaczego robi się bałagan?

Każdy z nas ma w domu takie miejsce, gdzie jest największy bałagan, u mnie to jest biurko. To na nim najwięcej się dzieje, niemal wszystko jest w ciągłym użyciu i wszystko jest często potrzebne, przez co musi być w zasięgu ręki i w zasięgu wzroku. Takie miejsce wymaga właściwie częstego porządkowania i dobrze jest robić to nawykowo.

Są też takie miejsca, gdzie niekoniecznie dzieje się jakaś akcja, ale rzeczy zbierają się, bo je tam odkładamy. Dotyczy to głównie przedmiotów, które nie mają swojego miejsca. Porządki domowe polegają zatem na powrocie wszystkich rzeczy do miejsca, które jest im przeznaczone.

W najgorszej sytuacji są przedmioty, które ciężko zakwalifikować do większej grupy. Jakie znasz tego typu przedmioty? Napisz w komentarzu i podziel się, co z takimi rzeczami robisz. Chętnie poznam Twoje zwyczaje dotyczące domowych porządków. Postaram się odpisać na każdy komentarz.

Porządki domowe w praktyce

Wracając do sprzątania małymi krokami, możesz danego dnia posprzątać tylko jeden mały fragment całego bałaganu, zrób porządek np. w jednej szufladzie, w jednej szafce. Taki niewielki krok w stronę ogólnego domowego porządku da Ci nie tylko satysfakcję i zadowolenie z osiągniętego mikro celu. Przyczyni się do Twojego ogólnego mniemania o sobie, że potrafisz robić porządek. Teraz wystarczy go tylko utrzymać w tym miejscu. Taki mały sukces z zakresu porządków domowych popchnie Cię łatwo do następnego małego kroku.

Porządki domowe
Porządki domowe małymi krokami

Kolej na kolejną półkę może przyjść już następnego dnia. Wiem, że po pierwszym małym sukcesie możesz czuć chęć na generalne porządki domowe. Jednak, żeby to pozostało przyjemnością i nie było męczące, lepiej powstrzymać się do następnego dnia z kolejnym krokiem.


Porządki domowe przy dziecku

Utrzymanie porządku jest szczególnie trudne przy dzieciach, ponieważ ich naturalna aktywność zwykle pozostawia widoczne ślady. Podobno nigdy nie jest za wcześnie na to, żeby zacząć uczyć dziecko sprzątać swoje zabawki.

Porządki domowe przy dziecku
Porządki domowe przy dziecku

Podczas pierwszych lekcji robienia porządków domowych należy sprzątać zabawki razem z dzieckiem. We wczesnym wieku dziecko wykonana niewielką część całej pracy, ale bardzo ważne jest, żeby czuło, że uczestniczy w porządkowaniu.

Czasami kosztuje nas to więcej czasu, kiedy sprzątamy razem z dzieckiem niż samemu, kiedy dziecko śpi. Jest to inwestycja, która w przyszłości solidnie się zwróci, o ile nie będziemy sprzątać „za dziecko”. Jak u Ciebie wygląda sprzątanie z dzieckiem?

Porządki domowe i minimalizm

Zasada minimalizmu jest bardzo przydatna, jeśli chcesz mieć mniej do sprzątania. Mniej rzeczy to mniej bałaganu, zatem także robienie porządku przebiega sprawniej, gdy stosujesz zasady minimalizmu. Szczególnie wtedy, kiedy często pozbywasz się rzeczy zbędnych. Są na to sposoby, o których możesz później przeczytać na prostszeżycie.pl.

Porządki domowe
Porządki domowe i minimalizm

Jak u Ciebie wyglądają porządki? Każdy z nas jest inny i inne metody będą u każdego skuteczne, ale też inne będą satysfakcjonujące i jednocześnie niemęczące. Z przyjemnością dowiem się o Twoich sposobach na porządki domowe.

Zapraszam do sekcji komentarzy i kontaktu na fb.
Już dzisiaj możesz skorzystać z prezentu, sprawdź, czy jest jeszcze dostępny!

2 myśli na temat “Porządki domowe – najlepszy sposób”

  1. Najlepszy sposób to planowanie i podział obowiązków. Roomba i Braava sprzątają podłogi, a my z partnerem mamy dyżury co drugi dzień. Oboje pracujemy, więc oboje dbamy o porządek w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu