3 rzeczy ważne w organizacji czasu

O 3 rzeczach, które są ważne w organizacji czasu przeczytałam na blogu Pauliny Szczepańskiej. Bardzo dobrze czytało się ten artykuł. Paulina napisała, że zwykle nie planowała swojej przyszłości i na pytania innych osób na ten temat, odpowiadała podając swoją przyczynę…

Zeszyty Motywacyjne dla Ciebie

⚠1⃣ Planowanie jest ważne w organizacji czasu

Chodzi o to, że jeśli nawet planujesz przyszłość, to zawsze może zdarzyć się coś inaczej. Losowe wydarzenia są doskonałą wymówką do pozostawienia wszystkich zdarzeń w rękach losu. Jednak planujemy, żeby chociaż częściowo mieć wpływ na swoje życie. Co się uda zrobić zgodnie z planem, to będzie tylko i wyłącznie Twoją zasługą. Osoby najlepiej zorganizowane będą przygotowane również na ewentualne przeszkody w wykonaniu planu. Wykonają wtedy awaryjne scenariusze w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia losowego.

ważne w organizacji czasu

🧡💛💚💙💜

⚠2⃣ Rezygnacja z rzeczy mniej ważnych w organizacji czasu

Planujemy i organizujemy zajęcia także po to, żeby zaoszczędzić czas. Tutaj może być podobnie, jak z oszczędzaniem pieniędzy. Zaoszczędzisz czas przez cięcia, czyli usunięcie niektórych czynności, o których zdecydujesz, że są zbędne. Do takich rzeczy Paulina zalicza prasowanie ubrań, godziny spędzone w urzędzie oraz zakupy online zamiast tradycyjnych.

Prasowanie

Rezygnacja z prasowania może wydawać się nie do przyjęcia, ale tylko początkowo. Warto spróbować tego na próbę. Zobaczysz, jak się będziesz czuć i ile czasu zaoszczędzisz. Może nawet znajdziesz sposób, żeby ubrania mniej się gniotły: sposób suszenia, sposób składania itp.

Czekanie w urzędach

Jeżeli chodzi o „godziny spędzone w urzędach”, to po pierwsze można je jakoś wykorzystać. Możesz wykonać takie zadania, które możesz zrobić stojąc w kolejce lub siedząc na urzędowym korytarzu. Po drugie, bardzo ludzie kontakt bezpośredni z urzędnikami. Są oni bardzo pomocni, pomagają odpowiednio wypełnić potrzebne formularze. Czasami mam wrażenie, że kiedy jest jakiś problem do rozwiązania, to pracownik urzędu robi nawet coś ponad swoje minimalne zadania, żeby pozytywnie załatwić sprawę. Jeżeli chodzi o kwestię czasu, to faktycznie załatwienie sprawy online może być szybkie, jeśli mamy jakąś standardową sprawę do załatwienia.

Zakupy online i możliwość zwrotu

ważne w organizacji czasu

Trzecim elementem do eliminacji, proponowanym przez Paulinę, są zakupy, które także można zrobić online. Sama kwestia wyboru produktu może zajmować czas. Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę możliwość zwrotu produktu, to możesz sobie pozwolić nawet na trafienie nieodpowiedniego produktu. Jeśli produkt nie spełni Twoim oczekiwań to zwykle możesz go zwrócić. Moje doświadczenie w tej kwestii jest takie, że trafiłam kiedyś na „gwarancję” zwrotu, nawet bez podawania przyczyny, która jednak nie zadziałała. Firma stawiała coraz to nowsze wymagania, żeby niby dokonać zwrotu 20 funtów. Jednak te żądania nie miały końca i oczywiście musiałam ze zwrotu zrezygnować, żeby nie grać w tę ich grę.

⚠3⃣ Nie ma mety – to ważne w organizacji czasu

Trzecią ważną rzeczą w organizacji czasu jest ciągłe udoskonalanie tej organizacji. Można to robić bez końca ucząc się nowych metod. Chodzi też o to, że jedne metody są dobra dla jednych ludzi, a inne dla innych i trzeba je testować. Poza tym nawet jeśli znajdziesz dla siebie super dostosowaną metodę, to może ona być skuteczna tylko na początku jej stosowania.

Ja tak mam, że często zmieniam swoje metody i sposoby organizacji czasu. Niektóre elementy zostawiam, a inne zmieniam. Niektóre mi się nudzą, a niektóre po prostu przestają być skuteczne. Tak, jak napisała Paulina, walka o lepszą organizację czasu to nieustanny proces i nie ma mety, kiedy powiesz, że już wszystko wiesz jak robić. Może właśnie dlatego to takie fascynujące, wiele rozwiązań dla różnych ludzi i różne mozaiki z różnych metod.

Podziel się w komentarzu, jak Ty organizujesz swój czas? Dziękuję, cieszy mnie każdy komentarz 🧡💛💚💙💜 😉

Artykuł napisany został na podstawie Live https://youtu.be/xQ83ioYGni8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu