Jak Powinien Wyglądać Poranek

Jak Powinien Wyglądać Poranek

O tym, jak powinien wyglądać poranek, pewnie niejedna osoba dobrze wie. A to, jak ten poranek wygląda to inna historia. Sama niejednokrotnie walczyłam o to, żeby mój niezorganizowany poranek nie przeciągnął się do wieczora. Tak, właśnie tak było. Budziłam się rano i wykonywałam automatyczne czynności. I jak to się mówi „z tyłu głowy” miałam tylko myśl, żeby zrobić coś celowego, może dzisiaj. Zajęło mi wiele czasu i prób, żeby przerobić w sobie ten automat. Mówię o tym, że musisz go przerobić, żeby było Ci łatwiej żyć. Żebyś nie musiał się wiecznie kontrolować, a jednocześnie, żebyś robił „to, co trzeba”.

Jak powinien wyglądać poranek

Od czego zacząć, żeby poranek wyglądał tak, jak powinien wyglądać poranek

Tak, jak wszystkie tego typu działania, także to wymaga ustalenia celu. Pomyśl, o co właściwie Ci chodzi. Co jest Twoim celem? Dlaczego właściwie miałbyś coś zmieniać? Jeśli jesteś zadowolony z tego, jak wygląda Twój poranek, to oczywiście nie musisz nic zmieniać. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego poranka, to pewnie też nie musisz nic zmieniać. Skoro jednak czytasz ten artykuł, to chcesz go zmienić. Od czego zacząć?

Jak pewnie zauważyłeś, poranki często wyglądają podobnie w tzw. dni powszednie. Jeśli pracujesz w tygodniu, to weekend jest dla Ciebie niepowszedni i może wtedy coś wygląda inaczej. Podstawowe czynności wykonujesz mniej więcej w podobnej kolejności. Chcesz wiedzieć, jak zacząć zmieniać swój poranek i dołożyć do niego pożądane czynności? Jak wyeliminować czynności niepożądane?

Jak powinien wyglądać poranek

Zacznij od spisania swojego porannego rytuału. Możesz powiedzieć, że nie masz ustalonego rytuału poranka. W takim razie on sam się u Ciebie ustalił. Wystarczy teraz zaobserwować, co zwykle robić co rano, zapisać to sobie i popatrzeć na to trzeźwym okiem. Jak widzisz, mogą być tam czynności, które nie są przez Ciebie mile widziane. Tzn. przyjemnie Ci się je robi, ale później czujesz, że straciłeś na to czas. Te elementy zwykle poprzedzone są jakąś czynnością, tzw. wyzwalaczem Twojego złego nawyku. Teraz wystarczy, żebyś wybrał, co będziesz robił zamiast tej niepożądanej czynności i powiązał ją z tamtym wyzwalaczem.

Jak to się dzieje, że poranek nie wygląda tak, jak powinien

Dobrze będzie posłużyć się tutaj przykładem. Wyobraź sobie, że przykładowa osoba, powiedzmy Tomek. Tomek wstaje rano i zawsze pierwsze, co robi, to idzie do toalety. Tam załatwia fizjologiczne potrzeby, po czym od razu wskakuje pod prysznic. Kiedy już się osuszy i ubierze, zabiera się za robienie śniadania. Siadając do stołu, żeby zjeść śniadanie, Tomek jednocześnie włącza coś do oglądania (telewizor, youtube, netflix itp.) i tu się zaczyna: oglądania nie ma końca.

Jak powinien wyglądać poranek

Po kilku godzinach Tomek orientuje się, ile czasu stracił i żałuje, że w ogóle zaczął coś oglądać. Wyzwalaczem tego niepozytywnego nawyku oglądania jest siadanie do śniadania. Żeby przełamać ten schemat, Tomek musi zastąpić oglądanie tego, co go wciąga, jakąś inną czynnością. Może wystarczyć, że skupi się w pełni na swoim posiłku.

Prosty sposób na to, jak powinien wyglądać poranek

Na początku będzie trudno przełamać zły nawyk, ale dzięki zachowaniu uważności, da się to zrobić. Żeby zachować świadomość i wyjść z automatycznego zachowania, dobrze jest mówić do siebie na głos lub nawet w myślach o tym, co się w danej chwili robi. Wygląda na to, że rozmowa ze samym sobą może być początkiem dobrej relacji.

Rozwijająca Cię świadomość podsunie Ci prawdopodobnie inne świetne pomysły, jeśli skupisz się chwilę nad tym, jak naprawdę chciałbyś spędzać swój poranek. Ogólnie mówi się o tym, że samo dosyć wczesne wstawanie, jest pewnym gwarantem produktywności. Nie sądzę, żeby dotyczyło to tzw. „nocnych marków”, którym lepiej pracuje się w nocy. Może nie jest ważne, o której się wstaje, ale ile czasu się śpi. Jeszcze ważniejsze jest po prostu to, żeby być od rana wyspanym i wypoczętym, co zapewnia odpowiedni sen.

Kiedy jest czas na zmianę rytuału porannego?

Ludzie przeważnie biorą się za zmiany, kiedy zaczyna im coś przeszkadzać. Niech to będzie bodźcem teraz dla Ciebie, że nie musisz się już męczyć z tym, co tam masz. Możesz już teraz zaplanować Twój poranek w taki sposób, żeby cały Twój dzień był zgodny z Twoimi prawdziwymi priorytetami. Więcej o porannych rytuałach możesz nauczyć się z kursu Poranne Nawyki.

Jak wygląda Twój poranek? Jak chciałbyś, żeby wyglądał? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu. Bardzo chętnie przeczytam o Twoim poranku.

Jedna myśl na temat “Jak Powinien Wyglądać Poranek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz prezent

40 Sposobów Kreowania Wolnego Czasu